Performance Pathway Programme

 

The Swimming WA Performance Pathway Programme underpins Swimming Australia (SAL) and the WA Institute of Sport (WAIS) to provide an integrated pathway for athlete and coach development for prolonged success within the State.

 

 

Swimming WA Performance Pathway Programme

  • Criteria
  • Squad activities will be determined on an individual basis by Swimming WA management in consultation with the Swimming WA State Head Coach and the athlete’s home coach. The information will be communicated to athletes upon invitation into the squad as required.

     

    The Swimming WA Performance Pathway squads are determined through qualification times based on national and state performance standards for 14 years to Open. The athlete’s performances qualify them for a particular squad, listed below. Such classification provides recognition of an athlete’s performance relative to their age. Swimming WA Performance PathwaySquad activities, such as training camps and educational programmes, will be designed to align with the athlete’s age, stage of development and training capabilities.

     

    Full Criteria: 

     

  • Squad
  • Swimming Western Australia (SWA) is pleased to announce the athletes selected for the 2019/20 SWA Performance Pathway Programme. Congratulations to the swimmers and their coaches!

    The Swimming WA Performance Pathway Programme underpins Swimming Australia (SAL) and the WA Institute of Sport (WAIS) to provide an integrated pathway for athlete and coach development for prolonged success within the State.

     

    National Flippers

    Name

    Club

    Coach

    Kalani Ireland 

    Perth City

    Matt Magee

    Ben Roberts

    Breakers

    Bud McAllister

    Adam Sudlow

    Perth City

    Michael Shaw

    Joshua Edwards-Smith

    Breakers

    Michael Shaw

    Alyssa Burgess

    Perth City

    Simon Redmond

     

    Gold State Flippers

    Name

    Club

    Coach

    Kevin Kalember

    Rockingham

    Will Scott

    Kieran Pollard

    North Coast

    Ian Mills

    Josh Yong

    UWA West Coast

    Mick Palfery

    Ruan van der Riet

    UWA West Coast

    Michael Shaw

    Damian Badenhorst

    Rockingham

    Brooke Kemp

    Kyle Lee

    Bunbury

    Jason Evans

    Aleksandr Bell

    UWA West Coast

    Michael Shaw

    Kate Harrison

    Westside Christchurch

    Jon Harrison

    Crystal Edwards

    UWA West Coast

    Michael Shaw

    Lilly Beste

    Rockingham

    Brooke Kemp

    Rosie Wilson

    Breakers

    Dani Dielesen

    Ruby Knott

    UWA West Coast

    Michael Shaw

    Elyse Weston 

    Breakers

    Dani Dielesen

    Caitlyn Ribbons

    North Coast

    Harry Uglow

    Lauren Gastevich

    Arena

    Bud McAllister

    TJ Chong Sue UWA West Coast Michael Shaw

     

    Silver State Flippers

    Name

    Club

    Coach

    Kai Wylie

    Westside Christchurch

    Jon Harrison

    Jack Wilson

    North Coast

    Ian Mills

    Ryan Lummis

    Arena

    Simon Redmond

    Adriano Todoro

    UWA West Coast

    Michael Shaw

    Anna Monaghan

    St Hildas

    Deb Jones

    Sena Cooper

    St Hildas

    Deb Jones

    Iona Anderson

    Breakers

    Harry Clark

    Samantha Macfarlane

    Breakers

    Dani Dielesen

    Tiana Forrestal

    Arena

    Simon Redmond

    Charlotte Ericksen

    Arena

    Simon Redmond

    Seria Hasebe

    Westside Christchurch

    Jon Harrison

    Eliza Hodder

    Tuart Hill

    Cameron Hawthorn

    Bianca Macfarlane

    Breakers

    Harry Clark

    Ellie Fry

    Westside Christchurch

    Jon Harrison

     

    Bronze State Flippers

    Name

    Club

    Coach

    Thomas Noordzy

    UWA

    Michael Shaw

    Matthew Lamb

    UWA

    Michael Shaw

    Tom Gawned

    Albany

    Marshall McAleese

    Kiara Simons

    Perth City

    Eoin Carroll

    Lucinda Jones

    Busselton

    Andrew Sexton

    Vienna Seneque

    St Hildas

    Deb Jones

    Emily Nayler Guildford Kalamunda Brett Tongue

     

    Country Squad

    Name

    Club

    Coach

    Angus Bowles

    Albany

    Marshall McAleese

    Luke Strbac

    Peel Aquatic

    Pat Stellino

    Alex Saffy

    Bunbury

    Jason Evans

    Cody Zambon

    Peel Aquatic

    Pat Stellino

    Tom Gawned

    Albany

    Marshall McAleese

    Kaiden Richings

    Bunbury

    Jason Evans

    Caitlin Leather

    Peel Aquatic

    Pat Stellino

    Regan Ashby

    Peel Aquatic

    Pat Stellino

    Amy Kerr

    Bunbury

    Jason Evans

    Mackenzi Logan

    Peel Aquatic

    Pat Stellino

    Olivia Boulton

    Moora

    Luke Jackson

    Ava Latter

    Peel Aquatic

    Pat Stellino

    Calia Vlastuin

    Boddington

    Karen Vlastuin

    Lucinda Jones

    Busselton

    Andrew Sexton

    Finlay Larmour Peel Aquatic Pat Stellino

     

    Open Water

    Gold 

    Name

    Club

    Coach

    William Rollo

    North Coast

    Ian Mills

    Byron Kimber

    North Coast

    Ian Mills

    Jack Wilson

    North Coast

    Ian Mills

    Kyle Lee

    Bunbury

    Jason Evans

    Chloe Green

    Perth City

    Matt Magee

     

    Bronze 

    Name

    Club

    Coach

    Kaiden Richings

    Bunbury

    Jason Evans

     

    Multi-Class 

    Elite Transition 

    Name

    Club

    Coach

    Ella Hodgson

    UWA West Coast

    Rob Palfery


    Silver 

    Name

    Club

    Coach

    Liam Smith

    St Hildas

    Deb Jones

     

    Bronze  

    Name

    Club

    Coach

    Tegan Reder

    Victoria Park

    Chris Jongsma

    Amy Ralph

    Victoria Park

    Chris Jongsma

     

    Please note: swimmer's names are published following the acceptance of athlete agreements. 

     

  • Activities
  • Swimming WA is planning squad activities throughout the 2019/20 season during the following times:

                                                    - July 2019 School Holidays

                                                    - January 2020 School Holidays

                                                    - Additional one (1) day clinics throughout the year

     

    Squad activites will range from training camps to one day clinics, focused on in-water skill acquasition and educational forums - all to assist the athlete to increase their ability and performance in and out of the water.

    Exact dates and squad activities for the 2019/2020 season will be released in due course.

Was this page helpful?yesno

Thanks for your feedback.

Go back to top