Swimming WA Committees

Relays
   

Board Committees

Operational Committees

  • Competition Planning Committee
  • The Competition Planning Committee provides Swimming WA with a framework of governance and event management that enhances competitive swimming and contributes to development of a clear and effective development pathway in Western Australia 

    Members:

    Tony Ball — Records Officer, Swimming WA

    Robyn Arblaster — Technical Official, Breakers

    Helen Harding — Technical Official, Southside Penrhos Wesley

    Grace Hull — Athlete Representative

    Will Rollo — Athlete Representative

    Fiona Njirich — Coach, Arena

    Jon Harrison — Coach, Westside Christchurch

    Swimming WA Representatives:

    Sophie Row — Chief Executive Officer

    Ben Harvey — General Manager Competitive Pathways

  • High Performance Committee
  • The High Performance Committee provides Swimming WA with assistance, advice and support for the direction of High Performance swimming in Western Australia in relation to performance pathways and selection criteria.

    Members:

    Tommaso D'Orsogna — Olympian

    Steve Hill — President, UWA Westcoast

    Joanne Richards — WAIS

    Steve Hughes — President, Rockingham

    Ashton Brinkworth — Athlete Representative

    Mel Tantrum — WA/SA State Technical Director, Swimming Australia

    Swimming WA Representatives:

    Sophie Row — Chief Executive Officer

    Luke Gavin — High Performance Lead

  • Country Swimming Committee
  • The Country Swimming Committee provides advice to Swimming WA on matters related to the strategic needs of country clubs and Region Associations and development pathways for country athletes, coaches and officials.

    Members:

    Jan Smith — Country Coordinator, Swimming WA

    Norm Bario — Technical Official, Mt Barker

    Dot Harris — Technical Official, Waroona

    Darryl Wood — Technical Official, Northam

    Swimming WA Representatives:

    Sophie Row — Chief Executive Officer

    Kirsty Read — General Manager Participation and Member Services

  • Technical Education and Officials Committee
  • The Technical Education and Officials Committee provides advice to Swimming WA on matters related to the interpretation, application and delivery of the rules of swimming in Western Australia as well as the development of professional pathways for Technical Officials.

    Members:

    Kaye Bolger — Chief Referee, Swimming WA

    Stella Carrara — Technical Official, Southside Penrhos Wesley

    Trevor Verran — Technical Official, Guildford Kalamunda

    Kylie Baker — Technical Official, South Shore

    Swimming WA Representatives:

    Sophie Row — Chief Executive Officer

    Cathy Halsted — Coach and Officials Development Manager

  • Open Water Swimming Committee
  • The Open Water Swimming Committee will provide Swimming WA with a framework of governance and event management that enhances swimming in open water venues and contributes to development of a capable and diverse open water swimming team in Western Australia.

    Members:

    Sarah Kimber — President, Metro North Zone

    Kate Reynolds — Technical Official, UWA Westcoast

    Robyn Arblaster — Technical Official, Breakers

    Amanda Morris — Secretary, Central Aquatic

    Will Rollo — Athlete Representative

    Swimming WA Representatives:

    Sophie Row — Chief Executive Officer 

    Ben Harvey — General Manager Competitive Pathways

Advisory Groups

  • Multi Class Advisory Group
  • The Multi Class Advisory Group provides Swimming WA with a framework that enhances multi class swimming and contributes to the development of an effective pathway for multi class swimmers in Western Australia.

    Members:

    Peter Foley — Vice President, UWA Westcoast

    Jan Saunders — Chairperson, Superfins & National Classifier, Paralympics Australia

    Hayden Lewis — Rebound WA

    Katrina Porter — Paralympic Gold Medallist

    Tara Schwarze — Special Olympics Australia

    Adam Popham — Inclusion Solutions

    Danielle Portelli — City of Canning

    Chrissie Banwell — Paralympics Australia

    Swimming WA Staff Representatives:

    Sophie Row — Chief Executive Officer

    Kirsty Read — General Manager Participation and Member Services

    Grace Hull — Development and Inclusion Officer

Was this page helpful?yesno

Thanks for your feedback.

Go back to top